Co to znaczy, że system transportowy jest inteligentny?
Inteligentne Systemy Transportowe (ITS) to połączenie technologii informacyjnych i komunikacyjnych z infrastrukturą transportową i pojazdami. Wykorzystuje się je, aby poprawić bezpieczeństwo, zwiększyć efektywność procesów transportowych, a dodatkowo – chronić środowisko naturalne! Dowiedz się, na czym polegają takie systemy i co to oznacza, że są inteligentne.
Inteligentne Systemy Transportowe – czym są i po co zostały stworzone?
Wraz z rozwojem technologii społeczeństwa dążą do coraz większej wygody. Jednym z jej aspektów jest transport. Poruszanie się własnym samochodem jest obecnie oczywistością i nikogo nie dziwi, że ludzie posiadają jedno, dwa, a nawet trzy auta. To umiłowanie wygody, jaką daje jazda własnym samochodem, przekłada się jednak na zwiększony ruch drogowy. A to, jak wiadomo – bywa problematyczne. I tutaj właśnie przydatne okazują się inteligentne systemy transportowe. Na czym polega ich rola?
Usprawniają ruch komunikacji publicznej.
Poprawiają informacje o sytuacji drogowej.
Chronią infrastrukturę drogową przed ciężkimi i przeładowanymi pojazdami.
Dokonują elektronicznego pomiaru prędkości.
Kontrolują poprawne zachowania na skrzyżowaniach i drogach.
Jak przekłada się to na rzeczywistość? Sprawny system transportowy to mniej wypadków, czyli większe bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi. To także realna poprawa komfortu kierowców, którzy nie muszą stać w korkach. Ponadto, dzięki kontroli wydzielania spalin realnie wpływają na środowisko naturalne.
Inteligentny system transportowy – co to znaczy?
„Inteligentny” system w tym przypadku oznacza układ powiązanych ze sobą informacji, dzięki którym udaje się efektywnie zarządzać transportem. Tego typu systemy projektują wyspecjalizowane firmy – wśród nich jest na przykład przedsiębiorstwo For Control Automatyka przemysłowa. ITS łączy w sobie technologie teleinformatyczne, urządzenia do monitorowania ruchu i pogody, kamery, zmienne tablice świetlne, a nawet nawigację satelitarną. Dzięki przepływowi informacji z tych wszystkich źródeł udaje się zarządzać ruchem w sposób ogólny, a w razie potrzeby bardzo szczegółowy.
Dzięki Inteligentnym Systemom Transportowym można między innymi:
zbierać dane o natężeniu ruchu i wprowadzać działania zwiększające przepustowość najbardziej zatłoczonych miejsc,
określać kierunek poruszania się pojazdów,
mierzyć czas przebywania pojazdu na konkretnym odcinku.
Wykorzystanie potencjału ITS jest realną odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się świata, w którym technologia odgrywa niebagatelną rolę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana