Czy transport odpadów niebezpiecznych wymaga zezwoleń?

Transport odpadów jest jednym z elementów systemu gospodarowania odpadami. Polega na przemieszczeniu odpadów z miejsca ich wytworzenia lub gromadzenia do miejsca przetworzenia. Przy przewożeniu odpadów niebezpiecznych sprawa się nieco komplikuje: kierowca powinien mieć specjalne przeszkolenie i odpowiednie zezwolenia. Co jeszcze warto wiedzieć na temat przewożeniu odpadów niebezpiecznych?
Przewożenie odpadów niebezpiecznych: najważniejsze kwestie
Transport towarów niebezpiecznych (drogowy, kolejowy oraz żeglugą lądową) reguluje: ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych, a gdy chodzi o transport lotniczy — prawo lotnicze z 3 lipca 2002 r. Według art. 24 ust. 1 u. o. (Dz. U. 2019 poz. 701) transport odpadów odbywa się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować odpady. Nie wolno zapominać, że przewożone odpady nie mogą zagrażać środowisku, a w trakcie przewozu powinny być odpowiednio zabezpieczone — tak, by w razie ewentualnej kolizji nie stanowiły niebezpieczeństwa także dla zdrowia kierowcy.
Dokumenty potrzebne do przewozu odpadów niebezpiecznych
Największa odpowiedzialność przy przewozie odpadów niebezpiecznych spoczywa na kierowcy. To właśnie od odpowiada za to, czy towar jest odpowiednio zabezpieczony przed kolizją i nie stanowi zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Zgodnie z ustawą o odpadach działalność związana ze zbieraniem lub transportem odpadów wymaga wcześniejszej zgody od starosty, przy czym zezwolenie nie może być wydane na okres dłuższy niż 10 lat. Zezwolenie nie jest konieczne w dwóch sytuacjach:
transportu wewnętrznego, tj. przewożenia odpadów na terenie przedsiębiorstwa,
transportu odpadów na własne potrzeby przez osoby fizyczne i organizacje niebędące przedsiębiorcami.
Oczywiście, zdobycie niezbędnych pozwoleń może zająć trochę czasu, więc w większości przypadków zajmują się tym firmy zewnętrzne. Odpadami niebezpiecznymi zajmuje się między innymi firma Cezar Utyl, której pracownicy zawsze dbają o spełnienie wszystkich norm bezpieczeństwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adkar Zarzycki. Pomoc Drogowa 24 h, Holowanie
Pomoc drogowa, holowanie pojazdów woj. lubuskie66-400 Gorzów Wielkopolski, Kostrzyńska 76