Jak dbać o wózki widłowe?

Wózki widłowe to pojazdy, które w przedsiębiorstwach z wielu branż wykorzystywane są intensywnie każdego dnia. Nieustannie transportują ciężkie ładunki, mogą więc ulegać awariom i uszkodzeniom. Jeżeli jednak będziemy z wózkami obchodzili się odpowiednio, możemy zminimalizować ryzyko usterki albo przynajmniej zadbać o szybkie jej usunięcie, zanim problem stanie się poważniejszy.
Codzienna kontrola stanu wózka widłowego
Z ewentualną awarią wiążą się nie tylko utrudnienia w realizacji codziennych zadań czy koszty naprawy wózka widłowego. To także kwestia bezpieczeństwa – zarówno operatora, jak i osób postronnych. Dlatego troska o jak najlepszy stan użytkowanego pojazdu jest tak istotna. Co zatem powinniśmy robić?
Podstawę stanowi codzienne sprawdzanie wózka widłowego przed przystąpieniem do pracy. Czy maszt służący do podnoszenia ładunków działa bez zarzutów? Czy nic nie wycieka z pojazdu? Czy poziomy paliwa (lub naładowania akumulatora), oleju silnikowego i płynu chłodzącego są właściwe? Czy opony są w odpowiednim stanie, nie mają wybrzuszeń ani innych defektów? Czy działają hamulce, światła, klakson? Nie wolno zapominać o odnotowaniu kontroli i jej wyników w książce eksploatacyjnej wózka.
Zasady użytkowania wózka widłowego
Zacznijmy od tego, że wózek widłowy obsługiwać mogą wyłącznie osoby posiadające do tego odpowiednie uprawnienia. Nie ma mowy o tym, aby choć na chwilę za kierownicą siadał niewykwalifikowany pracownik. Stanowiłoby to zagrożenie zarówno dla dalszej sprawności pojazdu, jak i dla bezpieczeństwa ludzi.
– Doświadczeni operatorzy wózków widłowych wiedzą, że przyczyną wielu usterek jest nieprawidłowa obsługa wideł i masztu – mówi nam przedstawiciel firmy ADF Serwis spod Poznania. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie czynności związane z załadunkiem wykonywać precyzyjnie i powoli. Pamiętajmy, że ładunek musi być zawsze równo rozłożony na widłach. Nie ma miejsca na pospiech niezależnie od tego, jak długa jest lista zadań do zrealizowania.
Kolejna istotna sprawa to przestrzeganie zasad dotyczących prędkości jazdy wózkiem. Ta musi być zawsze dostosowana do warunków pracy. Nie chodzi tu tylko o stan i rodzaj nawierzchni, ale także o obciążenie pojazdu, łatwość manewrowania w danej lokalizacji oraz o to, czy na drodze wózka mogą pojawić się ludzie (na marginesie przypomnijmy: ludzi na widłach wózka nigdy nie przewozimy!).
Stosowanie się do powyższych reguł nie zagwarantuje nam oczywiście bezawaryjności wózków widłowych, może jednak sprawić, że unikniemy poważnych uszkodzeń i związanych z nimi kłopotów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Krak-Windy
Dźwigi, dźwigowe urządzenia - konserwacja, naprawa woj. małopolskie30-732 Kraków, płk. Dąbka 16a
-
Lift-Pol Wózki Paletowe, Wózki Magazynowe Sprzedaż i Serwis
Wózki przemysłowe, transportowe woj. mazowieckie05-090 Rybie, 19 Kwietnia 74
-
Transprzęt Usługi dźwigowe Kazimierz Cecot
Dźwigi, dźwigowe urządzenia - usługi, wypożyczanie woj. małopolskie33-150 Wola Rzędzińska 603A