Jak zabezpieczyć drewno na czas transportu?
Podczas transportu drewna szczególną uwagę należy zwrócić na jego właściwe zabezpieczenie. Nie sposób bowiem przewidzieć wszystkich okoliczności, jakie kierowca spotka na swojej trasie. Kwestia ta ma wpływ nie tylko na szeroko pojęte bezpieczeństwo ładunku, ale również na jego ochronę przed uszkodzeniami, które w znacznym stopniu mogą obniżyć wartość użytkową surowca. Sprawdźmy zatem, jak należy zabezpieczać drewno na czas jego przewozu?
O czym trzeba pamiętać, planując przewóz drewna?
Przygotowując się do przewozu drewna, należy przede wszystkim wybrać odpowiedni środek transportu. Jeśli ładunkiem będzie drewno dłużycowe, trzeba skorzystać z profesjonalnych naczep wykorzystywanych przy przewozie dłużycy. Mają one specjalne burty, fachowo nazywane kłonicami. Dzięki nim drewno jest umocowane na naczepie w sposób stabilny. Przepisy nakazują również, aby dłużycę drewnianą unieruchomić przy użyciu odciągów. Konieczność zastosowania tego rozwiązania pojawia się wtedy, gdy naczepa nie jest wyposażona w przednią ścianę o odpowiedniej wytrzymałości.
Natomiast tarcicę budowlaną, którą w swojej ofercie posiada tartak Interhas, dysponujący kilkoma oddziałami, m.in. we Wrocławiu, Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Kłodzku, Nysie oraz Oławie, można przewozić w postaci znormalizowanych pakietów, o wymiarach zgodnych z normą ISO 4472 albo normami pokrewnymi. Do transportu tarcicy najlepiej stosować płaskie platformy, wyposażone w centralne kłonice lub ściany boczne. Rozwiązanie to gwarantuje pełne bezpieczeństwo w czasie przewozu, a także ochronę materiału przed uszkodzeniem.
Czym zabezpieczyć drewno na czas transportu?
Właściwe zabezpieczenie drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi to jedno, ale równie ważna jest jego ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku drewna, które przeszło proces suszenia i impregnacji. Dlatego tarcica budowlana, łaty, podbitka dachowa, kantówki, krawędziaki, deski czy elementy więźby dachowej powinno się zabezpieczyć w taki sposób, aby deszcz lub śnieg nie miały do nich dostępu. W przeciwnym razie parametry użytkowe drewna mogą ulec pogorszeniu.
Do najskuteczniejszych metod ochrony, które pomogą zabezpieczyć drewno budowlane przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, z pewnością można zaliczyć wszelkiego rodzaju folie oraz plandeki. W przypadku mniejszych drewnianych elementów doskonale sprawdza się również karton. Trzeba jednak pamiętać, aby materiały chroniące drewno podczas transportu zamocować w sposób trwały i szczelny. Jeżeli tego nie dopilnujemy, ładunek może ulec zawilgoceniu, co jak już zostało wspomniane, obniży jego parametry techniczne i użytkowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana