Jak zajmować się konserwacją przydomowej oczyszczalni ścieków?

Każda nieruchomość wykorzystywana na cele mieszkalne lub użytkowe, gdzie korzysta się z wody, powinna być wyposażona w system pozwalający na zagospodarowanie powstających ścieków. W miejscach, gdzie nie ma możliwości odprowadzania nieczystości wprost do systemu kanalizacyjnego, można zdecydować się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Choć opcja ta oznacza niemal bezobsługowe działanie instalacji, konieczna będzie jednak jej konserwacja.
Co będzie konieczne przy korzystaniu z przydomowej oczyszczalni ścieków?
Zainstalowanie własnej oczyszczalni ścieków w wersji z osadnikiem gnilnym oraz drenażem rozsączającym albo układem biologicznym lub biologiczno-chemicznym, wiąże się ze znacznym ograniczeniem kosztów zagospodarowywania powstających w budynku nieczystości płynnych. Zamiast korzystania z usług asenizacyjnych i zlecania regularnego odbioru ścieków, niezbędne okaże się jedynie ponawiane co od 6 do 12 miesięcy, zależnie od zastosowanej konstrukcji, opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków z odkładających się w osadniku lub specjalnym separatorze osadów. W takich przypadkach wszystkie pozostałe składniki zostaną rozłożone przez bakterie albo używane środki chemiczne, a woda będzie odprowadzona do wód powierzchniowych lub podziemnych przez zamontowany drenaż. Choć cena, jaką trzeba zapłacić za przydomową oczyszczalnię ścieków, jest wyższa niż kwoty potrzebne do budowy szamba, to niższe koszty eksploatacji oraz wygoda użytkowania takiego systemu w stosunkowo krótkim czasie zrekompensują poniesione wydatki. Nie można jednak zapominać, że utrzymanie właściwego funkcjonowania oczyszczalni wiąże się z koniecznością rzadkich, lecz niezbędnych dodatkowych interwencji.
Jak dbać o prawidłową pracę oczyszczalni?
Poza okresowym usuwaniem osadów wykonywanym m.in. przez firmę GEA-NOVA praca biologicznej oczyszczalni ścieków wymaga kontrolowania stanu złoża bakteryjnego, które w niektórych przypadkach musi być co jakiś czas odnawiane, a także troszczenia się o poprawną pracę systemu napowietrzania ścieków. W oczyszczalniach biologicznych nie obejdzie się bez dodawania specjalnych aktywatorów, usprawniających rozkład zanieczyszczeń, które mogą być dozowane bezpośrednio do komory lub wprowadzane do systemu wraz ze ściekami np. przez spłuczkę toaletową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kami Usługi Przewozowe Kamila Starczyk
Transport osobowy woj. zachodniopomorskie78-114 Wrzosowo 15 lok. 1
-
Globex Bus Firma Usługowo Handlowa Zbigniew Ciechanowski
Autobusy - przewoźnicy woj. pomorskie82-100 Nowy Dwór Gdański, Kanałowa 2