Jakie dokumenty są potrzebne, aby sprowadzić ciało zmarłego zza granicy?
Śmierć bliskiej osoby wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Jedną z czynności, o które trzeba wówczas zadbać, jest oczywiście transport zwłok. Sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana, jeżeli zgon ma miejsce poza granicami kraju. Co trzeba wiedzieć na temat przewozu w takiej sytuacji? Jakie dokumenty są wówczas niezbędne?
Kto może się zająć transportem zwłok z zagranicy?
Niezależnie od tego, gdzie doszło do śmierci bliskiej osoby, w pierwszej kolejności warto skontaktować się z domem pogrzebowym, który udzieli niezbędnego wsparcia i wskazówek w razie wątpliwości. Oprócz organizacji ceremonii, doboru urny czy trumny zapewni również transport. O to, jakie warunki trzeba spełnić, aby przewozić zwłoki, zapytaliśmy pracownika zakładu pogrzebowego w Warszawie, który wyjaśnił:
Przeczytaj również: Kto zajmuje się transportem zwłok zza granicy?
- Niezależnie od tego, czy ciało zmarłego jest przewożone z zagranicy, czy na terenie kraju, to muszą być spełnione odpowiednie warunki. Mowa tutaj o tym, że pojazd, który jest przeznaczony do przewozu zwłok, musi być odpowiednio oznaczony. Poza tym przestrzeń do przewozu trumny musi być oddzielona od kabiny kierowcy. Część, w którym znajdzie się trumna, musi być wyposażona w zabezpieczenia do trumny, aby się nie przesuwała.
Oprócz tego w aucie do transportu powinny być przewożone też środki do dezynfekcji i czyszczenie, aby po zakończonej usłudze dokładnie umyć wnętrze samochodu.
Dokumenty niezbędne do przewożenia zwłok z zagranicy
Aby przewieźć ciało zmarłego z zagranicy, niezbędny jest nie tylko przystosowany do tego pojazd, ale również stosowne dokumenty. Co ważne, kremacja nie jest wówczas konieczna. Biorąc pod uwagę ból i żal, z którym mierzy się wówczas rodzina, profesjonalne zakłady pogrzebowe, wspierają ją w całym procesie. Jeżeli chodzi formalności, które są niezbędne do transportu zwłok spoza granic Polski, to zaliczamy do nich:
wniosek od starosty o przewiezienie zwłok,
przekierowanie decyzji do odpowiedniego urzędu konsularnego w państwie, z którego będą przewożone zwłoki.
Co ważne, w przypadku zgonu, do którego doszło w wyniku choroby zakaźnej pozwoleń, nie wydaje się przed upływem dwóch lat od dnia zgonu. Z sytuacją mamy do czynienia głównie w przypadku cholery, dżumy, żółtej gorączki i innych wirusowe gorączki krwotoczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana