Kto i na jakich zasadach może transportować paliwa płynne?
Paliwa płynne zalicza się do materiałów niebezpiecznych, dlatego ich przewozem muszą zajmować się przeszkoleni i doświadczeni kierowcy. W przeciwnym razie może dojść do zagrażających bezpieczeństwu sytuacji na drodze. Do tego niezbędne jest także wykorzystanie specjalistycznych pojazdów, które uchronią ładunek przed wylaniem się. Tylko wtedy ma się pewność, że nie będzie on niebezpieczny dla środowiska.
Jak dbać o bezpieczeństwo w czasie transportu paliw płynnych?
Kierowca musi dokładnie zabezpieczyć przewożony ładunek, żeby nie stanowił zagrożenia dla środowiska i innych uczestników ruchu. W ramach tych czynności trzeba:
sprawdzić, czy pojemniki są szczelne,
odseparować od paliw inne ładunki, które mogą wejść z nimi w reakcje,
sprawdzić poprawność wystawionych na potrzeby transportu dokumentów,
zabezpieczyć przewożone paliwa zgodnie z normami.
Osoba zajmująca się transportem paliw płynnych musi mieć świadomość tego, że od jej pracy i przygotowania może zależeć bezpieczeństwo przejazdu. Dlatego musi być przeszkolona i powinna mieć niezbędne uprawniania. Bez nich nie ma pewności, że fachowiec poradzi sobie w sytuacji niebezpiecznej.
Kto może przeprowadzać transport paliw płynnych?
Transportem paliw płynnych powinny zajmować się firmy mające niezbędne zezwolenia oraz specjalistyczny sprzęt. Ich kierowcy muszą:
być przeszkoleni z zakresu przeprowadzania transportu ADR,
znać instrukcję postępowania w razie pojawianie się zagrożenia,
dysponować niezbędnymi zaświadczeniami.
Przed rozpoczęciem transportu trzeba sporządzić list przewozowy oraz poprawnie oznakować cysternę, w której przewożone są paliwa. W ten sposób informuje się innych uczestników ruchu, żeby zachowali szczególną ostrożność. Kierowca przewożący paliwo może prowadzić samochód ciężarowy wyposażony w jedną przyczepę, dla bezpieczeństwa swojego i środowiska.
Paliwa płynne powinna dostarczać firma zajmująca się ich przewozem, na przykład Agra-Oil Sp. z o.o.. Najczęściej są to przedsiębiorstwa oferujące także ich dystrybucję, wszystko jest więc bardzo dobrze zorganizowane. Takiego transportu nigdy nie należy przeprowadzać samodzielnie, nawet jeśli jest się w posiadaniu cysterny umożliwiającej przewóz paliw. Doświadczeni kierowcy z niezbędnymi uprawnieniami zapewniają bezpieczeństwo na całej trasie i podczas rozładunku. Mogą też zareagować, kiedy uznają, że pojawiło się niebezpieczeństwo wycieku albo wypadku. Jeśli robi to osoba nieprzeszkolona, może ona całkowicie nieświadomie spowodować jeszcze więcej szkód.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana