Na czym polega zabezpieczenie długu celnego?

Przepisy mówią o tym, że w większości przypadków należy uwzględnić coś takiego jak zabezpieczenie długu celnego. Wynika to bezpośrednio z zapisów unijnych odnoszących się do procedur regulujących międzynarodowy przepływ towarów. Niezłożenie takiego zabezpieczenia skutkuje między innymi brakiem możliwości skorzystania z procedury celnej. Co warto wiedzieć na temat takich czynności?
Zabezpieczenie długu celnego – czym dokładnie jest?
Zabezpieczenie długu celnego to taka forma ochrony pieniężnej, która pokrywa faktyczne należności celne związane z towarem celnym, bądź z ochroną ogólną dla wielu operacji, w stosunku do których powstał lub może powstać dług.
Artykuł 91 unijnego kodeksu celnego mówi o tym, że organy celne mogą żądać złożenia zabezpieczenia długu celnego. Jest ono wymagane w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie tego, czy kwota należności przywozowych lub wywozowych odpowiadająca długowi celnemu i innych należności, zostanie zapłacona w terminie określonym przepisami. W każdym innym przypadku nie jest to potrzebne, choć bywa przydatne na późniejszych etapach.
Zwolnienie towaru uzależnione jest od zapłaty kwoty wynikającej z długu celnego lub od zabezpieczenia zapłaty tej kwoty.
Jak wygląda procedura zabezpieczenia długu celnego?
Zabezpieczenie celne, składane na żądanie służb celnych, może przyjmować następujące formy:
depozyt gotówkowy,
gwarancja,
inna (o ile zapewnia w równym stopniu pokrycie długu celnego).
Jeśli chodzi o to pierwsze, to depozyt w gotówce zostaje złożony w walucie Państwa Członkowskiego UE, w którym wymagane jest złożenie zabezpieczenia. Za taki depozyt uznaje się na przykład czek, którego pokrycie jest gwarantowane przez instytucję, na którą jest wystawiony w jakikolwiek sposób, który może być zaakceptowany przez organy. W praktyce może to być również każdy inny wiarygodny dokument.
Warto wiedzieć, że w stosunku do tego samego długu celnego organy celne mogą zażądać złożenia tylko jednego zabezpieczenia. Organy celne mogą zgodzić się również na to, by zabezpieczenie złożyła osoba trzecia, a nie podmiot, od którego się tego wymaga.
Do kogo zgłosić się po pomoc?
Jeśli Twoja działalność opiera się na międzynarodowym przewozie towarów, warto mieć wsparcie odpowiednich partnerów biznesowych.
W załatwianiu procedur pomaga na przykład podlaska agencja TRANSCONSULT POLAND. Ich oferta jest skierowana zarówno do eksporterów, jak i importerów.
Zajmują się oni między innymi przygotowywaniem dokumentów związanych z odprawą eksportową i importową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wlatrans Wynajem Busów Przewóz Osób Transport Osób Przewozy Pracownicze
Transport - usługi woj. mazowieckie02-117 Warszawa, Racławicka 150 lok. 109
-
Prywatny Transport Autobusowy Marian Kaczmarek
Autobusy - przewoźnicy woj. pomorskie83-314 Somonino, Siemiana 18