Obsługa techniczna helikopterów w teorii i praktyce
Korzystanie z helikoptera to sposób na szybkie i wygodne przemieszczanie się, a także na przyjemne hobby związane z wykonywaniem lotów turystycznych. Eksploatacja statku powietrznego oznacza jednak konieczność zagwarantowania pełnego bezpieczeństwa pilotowi, zabieranym pasażerom oraz osobom postronnym. Wymaga to ścisłego przestrzegania przepisów, a więc fachowej obsługi technicznej oraz wykonywania regularnych przeglądów i serwisu.
Właściwa obsługa techniczna helikopterów a bezpieczeństwo i obowiązujące przepisy
Wszystkie skomplikowane mechanizmy oraz urządzenia są zagrożone zarówno poważnymi awariami, jak i drobnymi usterkami. W przypadku statków powietrznych każde takie zdarzenie może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, a w efekcie do katastrofy lotniczej. Rozbicie się śmigłowca oznacza duże straty materialne i wysokie ryzyko odniesienia groźnych obrażeń, a nawet śmierci dla wszystkich osób znajdujących się na jego pokładzie. Sposobem na podwyższenie prawdopodobieństwa uniknięcia takiej sytuacji jest ścisłe przestrzeganie procedur dotyczących niezbędnych czynności serwisowych. Kluczem do uzyskania możliwie dużej niezawodności jest profesjonalna obsługa techniczna helikopterów, prowadzona przez osoby mające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, a także korzystanie wyłącznie z komponentów, materiałów oraz narzędzi zatwierdzonych do użytku w przypadku konkretnej maszyny. Warto pamiętać, że w lotnictwie obowiązują rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa, które obejmują też posiadanie przez firmy świadczące takie usługi stosownych dopuszczeń i zezwoleń. W grę wchodzą tu też instrukcje wydawane przez producentów helikopterów. Dla konkretnych śmigłowców podają one częstotliwość i zakres koniecznych działań w zakresie obsługi bieżącej oraz przeglądów po upływie określonego okresu eksploatacji, jak również po danej liczbie godzin pracy części lub materiałów eksploatacyjnych.
Dlaczego warto zlecić obsługę śmigłowca firmie HeliMax?
Do prowadzenia obsługi technicznej śmigłowca trzeba dysponować odpowiednim zapleczem technicznym oraz wykwalifikowanym personelem mającym potrzebne uprawnienia. Firma HeliMax posiada certyfikat Zatwierdzonej Stacji Obsługi (AMO – Approved Maintenance Organization), wystawiony przez ULC (Urząd Lotnictwa Cywilnego) mający numer PL.145.107. Uzyskała też certyfikat Organizacji Zarządzania Ciągłą Zdatnością do Lotu (CAMO – Continuing Airworthiness Management Organisation) PL.CAMO.0005 dla śmigłowców Bell Helicopter Textron – 206, 407, 427, 429, 505, jak również Robinson Helicopter Company – R44 i R66.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana