Spedycja a logistyka — co je różni?
Spedycja i logistyka to dwa odrębne pojęcia. Często są ze sobą mylone. Faktycznie jest między nimi ścisłe powiązanie. Jednak się różnią. Dobrze jest wiedzieć, co oznacza każdy z tych terminów. Inaczej można mieć trudności w znalezieniu odpowiedniej dla siebie usługi. Zarówno spedycja, jak i logistyka należą do branży transportowej. Ich definicje są bardzo proste. Przeczytaj artykuł i poznaj kluczowe różnice.
Co to jest spedycja?
Spedycja inaczej określana jest organizacją. Faktycznie to dział zajmujący się organizowaniem przewozu towaru. Wchodzi w skład logistyki, jest więc dużo węższym pojęciem. Spedycja dzieli się na gałęziową i intermodalną. Pierwszy rodzaj wskazuje na użycie jednego środka transportu, drugi angażuje kilka gałęzi transportowych. Środkami przewozu mogą być wagony pociągi, statki i samoloty samochody.
Przeczytaj również: Jaki jest dopuszczalny czas pracy kierowców w spedycji?
Spedytor odpowiada za bezpieczny przebieg transportu. Do jego zadań należy:
- przyjmowanie zleceń na transport,
- zawieranie umów z klientami,
- kompletowanie i archiwizowanie dokumentów,
- tworzenie listów przewozowych,
- znajdowanie środka transportu dla danej przesyłki,
- ubezpieczenie ładunku,
- przechowywanie przesyłki (nie zawsze),
- odbieranie, pakowanie,
- nadawanie towaru.
Dodatkowo, spedycja międzynarodowa wymaga posiadania określonych certyfikatów, pozwalających na przewóz ładunków. Warto wiedzieć, że spedycją może zajmować się tylko osoba prawna. Ma to m.in. związek z dużą odpowiedzialnością, jaka spoczywa na spedytorze. Musi on znać przepisy i normy dotyczące transportu w kraju i za granicą.
Przeczytaj również: Czym się różni transport od spedycji?
Co robi logistyk?
Logistyka polega na planowaniu, projektowaniu, kontrolowaniu i zarządzaniu transportem przesyłek. Jest branżą bardziej teoretyczną, a spedycja — praktyczną. Zadania logistyka to takie planowanie i obsługiwanie całej trasy pojazdu, aby była szybka i ekonomiczna. Trzeba posiadać do tego ogromną wiedzę z zakresu technologii, pojazdów, ekonomii, handlu, zarządzania, a nawet marketingu. Logistyka umożliwia projektowanie transportu drogowego, lotniczego, kolejowego i morskiego. Dotyczy nie tylko dóbr, ale także ludzi i informacji.
Branża logistyczna wymaga stosowania nowoczesnych technologii, w tym informatycznych oraz różnych narzędzi. Cyfryzacja umożliwia łatwe śledzenie przebiegu transportu i szybki kontakt z odpowiednimi osobami. Bezproblemowe stało się także poszukiwanie informacji o produktach. Logistyka analizuje popyt, kontroluje zapasy, zaopatruje firmy w towary, lokalizuje budynki przedsiębiorstw, gospodaruje odpadami i obsługuje klientów.
Planowanie wiąże się z opracowaniem optymalnej strategii transportu. Obejmuje ona wybór dostawców i usług, firmy od transportu (jeśli nie jest własny), sposób przechowywania materiałów i części, oraz określenie dystrybucji.
Co ciekawe, pojęcie logistyki po raz pierwszy pojawiło się w zapiskach cesarza Bizancjum, Leona VI i dotyczyło praktyki wojennej. Okresem, w którym logistyka najbardziej się rozwinęła, była II wojna światowa. Miała wtedy związek z zaopatrzeniem wojska amerykańskiego. Dopiero w drugiej połowie XX w. zaczęto stosować procesy logistyczne na użytek cywilnych przedsiębiorstw. Dziś są one niezbędne do rozwoju biznesów i podbijania zagranicznych rynków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana