W jaki sposób można przetransportować drewno z lasu?
Współcześnie sporo przedsiębiorstw funkcjonuje w oparciu o systematyczne dostarczane drewno. Do tego potrzebny jest cały proces polegający na wycince i bezpiecznym transporcie tego surowca z miejsca pozyskania do punktu dalszego przerobu. Cała logistyka opiera się nie tylko na doskonałej organizacji, ale również na zastosowaniu odpowiednich pojazdów i urządzeń. Jak sprawnie transportuje się drewno z lasu?
Jaki sprzęt potrzebny jest do transportu drewna?
Transport drewna z lasu jest realizowany w jeden sposób. Polega on na jednokierunkowym przemieszczaniu się surowca. Miejsce pracy podzielone jest na teren tak zwanej zrywki i miejsce składowania. Dopiero z drugiego punktu możliwe jest dalsze jego przemieszczanie.
Transportem drewna zajmują się firmy takie jak FOREST BROTHERS. Do takich działań potrzebne są specjalistyczne pojazdy i dodatkowy sprzęt. Są to przede wszystkim samochody ciężarowe z naczepami przystosowanymi do przewozu długich pni, a także urządzenia dźwigowe z odpowiednio długimi wysięgnikami oraz chwytakami.
Z lasu najczęściej transportuje się surowe pnie, czyli tak zwaną „dłużycę”. Jej przewóz może być ekstremalnie trudny i dlatego wymaga zarówno odpowiedniego sprzętu, jak i sporego doświadczenia kierujących specjalnymi pojazdami. Najczęściej są to samochody ciężarowe ze specjalnym nadwoziem, wyposażonym w szkielety-kłonice. To właśnie do nich mocuje się ładunek.
Tarcica, czyli drewno częściowo już przetworzone, transportuje się łatwiej. Najczęściej ładowana jest ona w znormalizowane pakiety, które odpowiednio się zabezpiecza. Taki ładunek bywa lżejszy, krótszy i tym samym wygodniejszy do przewozu.
Bezpieczne i sprawne przewożenie drewna
Transport drewna bywa niekiedy bardzo trudny. Przykładem może być sytuacja, gdy odbywa się w złych warunkach pogodowych. Temperatura może być zbyt wysoka lub zbyt niska. Dodatkowo transport nierzadko utrudniają opady deszczu, śniegu lub gradu. Stosuje się wtedy materiały ochraniające ładunek oraz urządzenia, które zapobiegają zapadaniu się kół w grunt.
Do wszystkich tych trudności dochodzi również nierówne podłoże, o jakie szczególnie łatwo w lesie. Nierówności, spadki, ostre zakręty, to wszystko może spowodować wywrócenie się pojazdu i niekontrolowany wyładunek drewna. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zamocowanie ładunku. Ładunek powinien dobrze przylegać do barier i nie ulegać przemieszczaniu podczas transportu. Pomocne w tym są specjalne przyczepy leśne. W ten sposób transport tego surowca przebiega zgodnie ze standardami bezpieczeństwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana