W jakich sytuacjach najczęściej korzysta się z transportu medycznego?
Transport medyczny to usługa, która zwykle polega na przewiezieniu Pacjentów do placówki medycznej. Wykorzystywany jest wtedy, gdy ich stan zdrowia uniemożliwia samodzielny przejazd. Taki przewóz wymaga zastosowania w pełni wyposażonej karetki, na pokładzie, której jest zespół medyczny. Kiedy jeszcze sprawdzi się taki transport?
Kiedy można skorzystać z transportu medycznego?
Transport medyczny na NFZ nie jest równoznaczny z przyjazdem pogotowia ratunkowego, np. w przypadku wypadku. Taka usługa jest wykonywana głównie wtedy, gdy zachodzi konieczność przewiezienia chorego, który sam nie może dotrzeć do danej jednostki ochrony zdrowia. Może to być szpital specjalistyczny, który zlokalizowany jest w innym mieście. Warto również pamiętać, że transport medyczny nie jest taką samą usługą co transport niepełnosprawnych.
Przeczytaj również: Jak działa transport medyczny i jakie są jego rodzaje?
Przewóz medyczny, na NFZ przysługuje Pacjentom na podstawie zlecenia lekarskiego. Przeprowadzany jest w takich przypadkach, jak np. dysfunkcje ruchu Pacjenta, które uniemożliwiają mu samodzielne poruszanie się. Wykonywany jest również wtedy, gdy jest potrzeba podjęcia natychmiastowego leczenia w innej placówce lub, kiedy niezbędne jest zachowanie ciągłości terapii w innym podmiocie.
Przeczytaj również: Transport sanitarny co to jest?
Czym jest transport medyczny?
Pacjenci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych sami się przedostać do jednostki służby zdrowia, mogą skorzystać z usługi transportu medycznego. Jest to nic innego jak przejazd wyspecjalizowanym pojazdem wyposażonym w nosze i pod opieką wykwalifikowanych pracowników medycznych. W ramach transportu tego typu można przewozić osoby w cięższych stanach chorobowych, ale które nie potrzebują specjalistycznej opieki i sprzętu na czas przejazdu. Komunikację realizuje karetka podstawowa oznakowana literą „P” lub karetka specjalistyczna oznakowana literą „S”. Takie usługi oferuje m.in. Małopolska Kolumna Transportu Sanitarnego, która dba o zdrowie swoich podopiecznych.
Jak powinna być wyposażona karetka do transportu medycznego?
Przewóz chorych w ramach transportu medycznego może przebiegać tylko za pomocą odpowiednio wyposażonych karetek. Powinny w nich znajdować się leki i niezbędny sprzęt do ratowania życia – respirator, defibrylator i butle tlenowe. Na pokładzie karetki poza kierowcą musi znajdować się też ratownik i pielęgniarka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana