Zasady przewozu ładunków niebezpiecznych
Transport samochodowy służy do przemieszczania ładunków o różnych właściwościach. Wśród wożonych towarów mogą znaleźć się także substancje, które ze względu na swoje własności mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ruchu i środowiska w razie wydostania się na zewnątrz np. wskutek rozszczelnienia zbiorników przy kolizji. Dla zapewnienia właściwej ochrony, zasady ich przewozu odbiegają od stosowanych w innych przypadkach.
Czym są ładunki ADR?
Ładunki ADR to określenie używane dla transportów, w których znajdują się różnego rodzaju substancje niebezpieczne. Będą to związki chemiczne, które należą do materiałów łatwopalnych, żrących, grożących eksplozją, trujących lub toksycznych, a także materiałów promieniotwórczych, zakaźnych i silnie utleniających. Przewóz ładunków niebezpiecznych w celu wyeliminowania ryzyk związanych z wydostaniem się zawartości odbywa się według reguł poprawiających stan bezpieczeństwa, a dzięki oznaczeniom ułatwiają służbom ratowniczym prowadzenie działań w razie wypadku czy powstania innego zagrożenia. Zasady konwencji regulującej działania w tym obszarze (L' Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route) wymagają, by pojazd wiozący materiały niebezpieczne był wyposażony w sprzęt pozwalający na poradzenie sobie z pożarem pojazdu, a obsługujący go kierowca miał przeszkolenie w tym zakresie.
Wyposażenie pojazdów do transportu ładunków ADR
Podstawowym wyróżnikiem samochodu przewożącego większą ilość substancji wymienionych w załączniku do konwencji będzie tablica ostrzegawcza w kolorze pomarańczowym z czarną obwódką, umieszczana z przodu i z tyłu pojazdu, a także na jego bokach. Zawiera ona dwa kody cyfrowe. Nad kreską w górnej części tablicy jest tzw. kod niebezpieczeństwa HIN, który podaję kategorię danej substancji, a pod nią numer UN będący kodem konkretnej substancji. Na wozach jest montowana tablica w kształcie rombu z graficznym symbolem zagrożenia. W pojeździe musi się znaleźć zestaw ADR, w którym będą m.in. trójkąty odblaskowe i pachołki do oznaczenia miejsca zdarzenia. Nie obejdzie się też bez gaśnic ppoż. o pojemności odpowiedniej do ładowności. Firma Ekspo-Trans zajmuje się przewozami ADR, w tym spedycją do Finlandii, Chorwacji i innych krajów UE.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana