Zastosowanie rolek transportowych w magazynach i transporcie wewnętrznym

Sprawny transport wewnętrzny jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania miejsc takich jak zakłady produkcyjne czy magazyny. W wielu branżach wykorzystuje się do niego specjalnie linie technologiczne, odpowiedzialne za przemieszczanie surowców i półproduktów między kolejnymi etapami produkcji. Alternatywą dla taśmociągów są między innymi rolki transportowe. Dowiedz się więcej o ich przeznaczeniu.
Czym są rolki transportowe?
Rolki transportowe to kluczowy element przenośników rolkowych, stosowanych w transporcie wewnętrznym w takich miejscach jak zakłady produkcyjne, magazyny, sortownie. Konstrukcja rolki jest bardzo prosta – ma ona postać walca z łożyskami i trzpieniem, który montuje się w poprzek przebiegu przenośnika rolkowego. Zewnętrzna powierzchnia wału może być wykonana z różnych tworzyw, w zależności od potrzeb – może nią być otulina z tworzywa sztucznego lub metalu.
Produkcja wysokiej jakości rolek transportowych to jedna ze specjalizacji firmy CMPlast.
Jak działają rolki transportowe?
Zasada działania rolek transportowych jest bardzo proste – ułożone równolegle do siebie tworzą one pas, po których mogą przemieszczać się umieszczone na przenośniku obiekty. Rozwiązaniem bardzo powszechnie stosowanym są rolki grawitacyjne, tzn. pozbawione mechanizmu napędowego – w momencie, w którym na przenośniku zostanie umieszczony obiekt, jego ciężar zacznie oddziaływać na rolki, wymuszając ich obrót. Przenośniki tego typu muszą być zbudowane w taki sposób, by posiadały odpowiedni spadek umożliwiający przemieszczanie obiektów – jednocześnie nie może być on zbyt duży, by przemieszczane produkty po prosty nie spadały wzdłuż przenośnika. Alternatywą są przenośniki z rolkami napędzanymi, które wymagają zasilania.
Zastosowanie rolek transportowych
Przenośniki rolkowe znajdują zastosowanie w transporcie wewnętrznym wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby lub możliwości zastosowania alternatywy pod postacią przenośnika taśmowego. Ma to zazwyczaj miejsce w zakładach i magazynach, gdzie przenoszone są obiekty o dużej masie i odporne na ewentualne uszkodzenia, a także w sytuacji, kiedy istnieje podwyższone ryzyko, że taśma przenośnika taśmowego może ulec łatwemu zniszczeniu. Ważną zaletą rolet – poza ich znaczną odpornością – jest również to, że są łatwe i tanie w utrzymaniu. Nawet jeśli pojedyncza rolka ulegnie uszkodzeniu, nie ma potrzeby wymiany całego wyposażenia przenośnika – wystarczy wymienić wadliwy element. W przypadku przenośników taśmowych naprawy są znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Transprzęt Usługi dźwigowe Kazimierz Cecot
Dźwigi, dźwigowe urządzenia - usługi, wypożyczanie woj. małopolskie33-150 Wola Rzędzińska 603A
-
Lift-Pol Wózki Paletowe, Wózki Magazynowe Sprzedaż i Serwis
Wózki przemysłowe, transportowe woj. mazowieckie05-090 Rybie, 19 Kwietnia 74
-
Optibelt Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Pasy napędowe, taśmy transportujące woj. śląskie41-303 Dąbrowa Górnicza, Budowlanych 11
-
Krak-Windy
Dźwigi, dźwigowe urządzenia - konserwacja, naprawa woj. małopolskie30-732 Kraków, płk. Dąbka 16a